HES yatırımı Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali

HES yatırımı Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali

2011 yılını “yenilebilir enerji yılı” ilan eden Enerjisa, 120 milyon Euro yatırımla gerçekleştirdiği, 142 MW kurulu güce sahip Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı’nı hizmete açtı. Santralın açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Ulrike Baumgartner-Gabitzer katıldı.
Enerjisa Türkiye elektrik sektörünün lider oyuncusu olma yolunda ilerliyor Santralın açılışında bir konuşma yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Enerjisa’nın, son 6 ayda devreye aldığı yatırımların, Türkiye elektrik sektörünün lider oyuncusu olma hedefinde hızla ve kararlılıkla ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyleyerek, doğalgaz, rüzgar ve hidrolik olmak üzere farklı kaynaklardan ürettikleri elektrik ile Türkiye’nin kaynak çeşitliliği hedefine de katkıda bulunduklarını belirtti.
Elektrikte 2015 yılı sonuna kadar 5,5 milyar Euro’luk yatırım Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Ulrike Baumgartner-Gabitzer ise; Verbund ve Sabancı Topluluğu işbirliğinin, Türk elektrik sektöründeki, bu büyüklükteki ilk uluslararası işbirliği olduğunu hatırlatarak, 2015 yılı sonuna kadar yalnızca elektrik üretimi alanında 5,5 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmış olmayı planladıklarını söyledi.
Santral yılda toplam 379 GWh elektrik üretecek
Operasyonel mükemmellik prensibiyle çalışacak olan Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı,  rekabetçi ve dengeli bir üretim portföyü ile Türkiye’nin artan elektrik talebinin karşılanmasına katkıda bulunacak. Yukarı Ceyhan Havzasında yer alan, toplam kurulu gücü 142 MW olan ve iki üniteden oluşan santral, yılda 379 GWh elektrik üretecek.
Yıllık üretimi, Kahramanmaraş ilinin 2010 yılı elektrik talebinin yüzde 10’una karşılık gelen santralın üretimi, ülkemizdeki özel sektör hidroelektrik santrallarında üretilen elektriğin de yüzde 3’üne denk geliyor.Enerjisa’nın bölgede bulunan diğer projeleri, Sarıgüzel Barajı ve HES (103 MW), Kandil Barajı ve HES (214 MW) ile Dağdelen Regülatörü ve HES (8 MW)’tir. Önümüzdeki yıldan itibaren devreye alınmaya başlayacak olan santrallar ile birlikte, bu yöredeki santrallarından üretilen yıllık 1,1 milyar kWh elektrik Kahramanmaraş ilinin 2010 yılı elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 35’ine karşılık gelecek.
Tüm paydaşlarına artan oranda değer yaratma misyonu ile çalışmalarını sürdüren Enerjisa, santral ve projelerinin yer aldığı bölgelere yerel katkı sağlanmasına ilişkin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, Hacınınoğlu HES bölgesinde okul yenileme çalışmaları yapan Enerjisa, bölge okullarında toplam 1.000 öğrenciye ulaştı.
Anasayfa