MNG Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. Bakım Hangarları
Türkiye'de İlk ve Tek Video Duman Algılama Sistemi Uygulaması

Yayınlarda MNG Technic: MNG Teknik yeni hangarına taşınmaya başladı...

MNG Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. 60.000 m2 kapalı alana ve 30.500 m2 aprona sahip İstanbul Atatürk Hava Limanı'ndaki tam donanımlı yeni hangarında, aynı anda 16 dar gövdeli uçak veya 4 geniş ve 8 dar gövdeli uçağa hizmet vermektedir.

2011 yılı itibari ile tüm sistemlerin devreye alma çalışmalarının tamamlandığı yapı birçok yeniliği bünyesinde barındırması açısından önemlidir. Proje kapsamında Emes Elektromekanik olarak sorumluluğumuz, yangın algılama, kontrol ve söndürme kontrol sistemlerinin projelendirilmesi, temini ve devreye alınması olmuştur.

MNG Technic
Merkezi yangın algılama sistemi olarak Esser by Honeywell IQ8Control-C ve IQ8Control-M panelleri kullanılırken, söndürme kontrol sistemleri C-tec EP-203 serisi paneller üzerinden yönetilmektedir. Böylece hem algılama sisteminde hem de söndürme kontrol sisteminde olay kayıtları saklanabilmektedir.

Ofis bölümleri, depolar ve hangar kısımlarından oluşan yapıda çeşitli yangın algılama unsurlarından faydalanılmıştır. Hangar bölümlerinde oluşan yangının çok kısa bir zamanda algılanması amacı ile Türkiye'de ilk kez video duman algılama sistemi uygulaması mevcuttur.

  1. İdari Bina Algılama Cihazları
MNG Teknik İdari bina bölümleri, ofis bloğundan oluşmaktadır. Bu bölümde yangın algılama unsuru olarak; Esser by Honeywell IQ8Quad serisi interaktif optik duman dedektörleri, ısı dedektörleri ile interaktif ihbar butonları kullanılmıştır.
İdari Ofisler Dedektör teknolojisi bakımından sektör lideri konumunda bulunan cihazlar son derece etkin koruma sağlamaktadır. İdari bina sprinkler sistemi üzerinde bulunan akış anahtarları ve bakım vanalarından gelen bilgiler ek olarak değerlendirilmektedir. Sprinkler sistemi üzerindeki bakım vanalarının kapalı kalması durumunda sistem üzerinden teknik alarm mesajları yayınlanmaktadır. Zira bir vananın kapalı kalması, ihtiyaç anında söndürme sisteminin o branşmanda çalışmaya anlamına gelmektedir.
  1. Bakım Hangarları Algılama Cihazları
Atatürk havalimanında verilen uçak bakımı hizmet kalitesinin sürekliliği açısından, ofis kısımlarında noktasal tipte dedektörler kullanılırken, hangar içerlerinde algılama unsuru olarak farklı çözümler uygulanmıştır.
  1. Video Duman Algılama Sistemi
Yangın alarmlarının çok hızla tespit edilmesi için Türkiye’de ilk ve şu an için tek uygulama olan video duman algılama sistemi kullanılmıştır. Sistem temelinde Dtec FireVU serisi VSD cihazları kullanılmaktadır. Sistemin uç kısımlarında görüntü algıcı olarak analog gece/gündüz kameralar yeterli olmaktadır.
Merkez yapılandırması istenilen hassasiyette, çok farklı ışık koşulları için sürekli ayarlanabilmektedir. İstenildiğinde duman algılama fonksiyonu yerine, alev algılaması da yapılabilmektedir. Tesisteki dört adet hangarı tümünde video duman algılaması yapılmaktadır. Video duman algılama sistemi, görüntülerdeki duman oluşumunu 10s altında tespit etmesi bakımından dikkat çekicidir. Şekil 1’de test esnasında alınan görüntü verilmiştir. Şekil 1  - Hangar2 VSD Testi
Sisteme bağlı her bir kameranın alarm bilgileri ve hata bilgileri merkezi algılama paneli üzerinden de takip edilebilmektedir.
  1. Aktif Hava Örnekleme Sistemi
Kameraların görüş açısı dışında kalan makas arası bölümlerde oluşacak dumanı algılamak amacıyla Wagner aktif hava örneklemeli dedektörler kullanılmıştır. ASD sistemi hangar içerisindeki havayı, fan yardımı ile makas arası deliklerden, sürekli emerek hava içerisindeki duman moleküllerini takip etmektedir. Dumanın dedektöre ulaşmasını beklemeden havayı sensöre çekerek algılama yapıldığından, algılama hassasiyeti oldukça yüksektir. ASD dedektörleri Esser algılama sistemi ile tam entegre çalışabilmektedir.
  1. Doğrusal Duman Dedektörleri
Doğrusal Duman Dedektörleri Hangar hacimlerinde yükselen dumanı makas seviyesinde algılamak ve söndürme zonlarını belirlemek amacıyla doğrusal duman dedektörleri kullanılmıştır. Motor kontrollü doğrusal duman dedektörleri, binadaki kaymaları tolere edecek şekilde otomatik kalibrasyon özelliğine sahiptir. Duman dedektörlerinden gelen alarm bilgileri, yangın algılama sistemi tarafından toplanmakta ve söndürme senaryolarında kullanılmaktadır.
  1. Kızılötesi Alev Dedektörleri
Hangar içerisinde oluşacak alevli yangınları doğrudan tespit etmek amacıyla, kanat altı ve kanat üstüne bakacak şekilde alev dedektörleri konumlandırılmıştır.
  1. Doğrusal Isı Dedektörleri
Hangar 1 boya kanalı içerisinde çıkabilecek yangını algılamak amacıyla, kablo tipi ısı dedektörleri tesis edilmiştir. Doğrusal ısı dedektörlerinden alınan alarm bilgileri, yangın alarm paneline aktarılmaktadır.
  1. Söndürme Kontrolü
Hangar bölümlerinde kurulan köpüklü söndürme sisteminin devreye girmesi için; yukarıda bahsedilen tüm algılama elemanlarından gelen bilgiler C-tec EP203 paneller üzerinde toplanmaktadır. EP203 paneller, LCD kontrol ekranı, zaman damgalı olay hafızası ve iptal yetenekleri ile benzerlerinden ayrılmaktadır.

 

Türker ÖZTÜRK
Fizik Y. Mühendisi

Emes Elektromekanik
Sis.San.veTic.Ltd.Şti.

Anasayfa